Vaarika istikud

VAARIKA istikud:


Istutamine: Oluline on istutada veidi sügavamale, kui oli eelnev kasvusügavus. Enne istutust peab maa olema hästi kastetud. Kastma peab ka pärast istutamist. Pärast istutamist on soovitatav vars maapinna lähedalt maha lõigata. Pärast lõikamist saab juurestik paremini areneda, tekib rohkem võsundeid. Taimede vahekaugus reas on 50-70 cm.

Hooldus:
Sort POLKA toestust ei vaja. Põõsast siiski harvendada ei soovita, sest see annab allesjäänud vartele suurema kasvujõu ning saagi algus lükkub kuni 2 nädalat edasi. POLKA saagikoristuse aeg on tavaliselt augusti keskelt kuni külmadeni. Parim aeg vanade varte eemaldamiseks on varakevad, või sügisel, kui maapind on juba külmunud. Ka viljakandvaid varsi tuleb lõigata, jättes kasvama kuni 4 vart põõsa kohta. Sordi POLKA eeliseks on see, et varsi võib lõigata käepärase tehnikaga korraga kogu põllu puhtaks. Tegelikult annab saaki ka teise aasta vars, kuid saagikoristuse ja varte lõikamise seisukohast on see tülikas ja töömahukas. Koduaias tasub siiski proovida.

MEIE PAKUTAVAD SORDID 2022:


'Polka'  
Tumepunane, väga maitsev mari. Marja keskmine kaal 4-5 grammi. Suured koonilise kujuga tumepunased viljad on erakordselt ilusad ja taluvad hästi transporti. Sobib tarvitamiseks lauamarjana, sügavkülmutamiseks (säilitab kuju ka pärast ülessulatamist), moosiks, veiniks. Annab saaki juba esimesel aastal peale istutamist. Valmimisaeg augustis, esimesed marjad valmivad ka juba juuli keskel, vilju valmib külmadeni. Remontantsort, st. annab saaki ka samal aastal kasvanud vartel (kevadel eelmise aasta varred maha lõigatud). Euroopas väga levinud sort. Varred umbes 1,5m.

'Glen Ample' 
Viljad suured kuni väga suured, koonilised ja hästiliitunud osaviljadega. Hea korjatavuse, käitlemis- ning talvekindlusega. Sobib hästi lauamarjaks ja kannatavad hästi transporti. Viljad hakkavad valmima juuli lõpus. Väga saagikas, aga vajab rohkelt kastmist ja väetamist. Taimed on tugeva ja püstise varrestikuga, millel ogad peaagu puuduvad. Taim vajab toestust. Üsna vastupidav antraknoosile, kuid haigestub mõningal määral varrepõletikku.
 
'Tulameen'  
Suurte, magusate, mahlaste, samas hea käideldavusega, marjadega sort. Võrsed on kuni 150 cm pikad ja väheste ogadega. Hiljavalmiv, aga kannab pikalt - juuli keskpaigast kuni septembri lõpuni. Päikeseline kuni kergelt varjuline kasvukoht. Rammus parasniiske muld.

'Heritage' 
Taasviljuv vaarikasort. Suured, punased ja magusad marjad on transpordikindlad. Saaki võimalik korjata kaks korda aastas, juulis ja augustist kuni külmadeni. Kõrgus vähemalt 1,5 m.

'Black Jewel' 
Taimed kasvavad kuni 2- meetriseks ning kannavad saaki teisel aastal. Viljad on läikivad, mustad, ülisuured ja magusad. Viljad valmivad alates juuli teisest poolest. Taim on vastupidav haigustele ning ei karda külma.

'Jantar' 
Taasviljuv sort ja vilja kannab peamiselt esimese aasta võrsetel. Ta annab kümmekond umbes 1,5 m kõrgust võrset, võrsed on helerohelised, kaetud arvukate väikeste okastega. Viljad on kindlad, keskmise suurusega, ümmargused ja läikivad. Sõltuvalt koristamise küpsusastmest on nende värvus helekollasest tumeoranžiks, maitsev, sobib nii otsetarbimiseks kui ka hoidisteks. Saaki annab augusti esimesest nädalast kestab tavaliselt kuni külmadeni. Kaitstud sort.

'Malling Freya'
Taimed keskmise kõrgusega. Viljad on punased ja koonusekujulised. Varajane, saaki annab juunis. Mari on tugev. Maitsevad kergelt hapukana. Sobib hästi nii lauamarjaks, kui ka hoidisteks. Hea haiguskindlusega.