Maasika ja vaarika istikud.


MAASIKA frigo taimed 
- õiepungadega taimed, mis kannavad samal aastal suuri vilju.Istutuseelne hooldamine
 
- vältida tuleb taimede jätmist päikese kätte. Hea koht istutuseelseks säilitamiseks on kelder või jahe kuur.Istutamine: istutamiseks sobivaim on jahe ning pilvine ilm. Enne istutamist tuleb maa piisavalt
märjaks kasta. Õige istutussügavus on eriti tähtis. Juurekael peab jääma maapinnaga tasa. Liiga
kõrge istutuse korral jääb taim tuikuma, ei arene edasi ning juured võivad kuivada. Liiga sügavale
istutatud taimed jäävad kängu ja võivad hukkuda. Taime juured peavad istutusjärgselt jääma otse
alla. Mingil juhul ei tohi keerata juuri kahekorra , otsad ülespoole. Liiga pikkade juurte korral võib
neid lühemaks kärpida.


Istutusjärgne hooldamine: esimese kahe nädala jooksul pärast istutamist peab tagama taimedele
piisava pealtniisutuse. Mida suurem on taim, seda raskem on taimele tagada head starti.

MEIE PAKUTAVAD SORDID:  A++ taime Hind: 1.25 ; A+ kategooria taime Hind: 0,95

'Allegro' Kategooria A+.

Varajane sort, mis on vähem vastuvõtlik öökülmadele (lehed katavad õisi ja marju). Marja kaal ~20gr, varjastest sortidest magusam (võrreldes Rumba ja Cleryga). Läikivad punased viljad, mida saab hästi säilitada. Marjad on suurepärase maitsega. Tugeva kasvuga ja vähem vastuvõtlik mullahaigustele. Vastuvõtlikum antraknoosile.


'Jive' Kategooria A+.
Viljad on läikivad, tugevad ja värvuselt oranžikaspunased. Jive valmib aeglaselt ning 7-10 päeva hiljem kui Sonata. Tänu aeglasele valmimisele on viljad ka Sonatast suuremad. Keskmine vilja suurus 28 g, Sonatal 21 g. Sort on Sonatast parema kuumataluvusega ning kasvatab piisava lehestiku enne, kui hakkab õitsema. Tänu sellele on saak kogu korjeperioodi ühtalne. Viljad on hea põlluseisvusega ning vastupidavad vihmale ning muljumisele. Vilju ühel varrel on vähem kui Sonatal, aga samas moodustab rohkem viljavarsi. Jive on veidi rohkem jahukastele vastuvõtlik kui Sonata, aga vastupidavam kui Elsanta. Vastuvõtlik hahkhallitusele. Taim on jõuline, avatud kasvukujuga ning tumeroheliste lehtedega. Sort on heaksalternatiiviks Sonatale, Florencele ja Elsantale.

'Korona' Kategooria A+.


Sort on varasepoolne kuni keskvalmiv. Viljad on erepunased, keskmise suurusega kuni suured, koonilised või ümarkoonilised, hea korjatavusega. Vilja tipuosa kipub enne täisküpsust valgeks jääma. Puhmas on jõulise kasvuga, helerohelise lehestikuga tütartaimi annab rohkesti. Keskmise saagikusega, hea talvekindlusega. Vastupidav närbumistõvele, üsna vastupidav hahkhallitusele ja jahukastele.

'Salsa' Kategooria A+.Saagikas, suureviljaline sort. Marjad on erepunased, viljaliha roosakasvalge. Kujult koonilised, väga suured ja mahlased. Hea korjatavuse ja käitlemiskindlusega. Puhmas on tugev, püstise kasvuga ning annab palju tütartaimi. Vastupidav hilistele öökülmadele. Marjad valmivad juunis-juulis, paar päeva hiljem kui Bounty. Vastupidav närbumistõvele ja lehti kahjustavateleseenhaigustele. Vastuvõtlik maasikalestale.


‘Honeoye'  Kategooria A+.


Viljad keskmise suurusega, ere- kuni tumepunased, tiheda viljalihaga ja hapuka maitsega. Keskmine vilja kaal saagi alguses 21,9 g, mis lõpukorjetes oluliselt ei vähene. Kerge korjata, hea käitlemiskindlusega. Puhmas keskmise kasvutugevusega, hõreda lehestikuga. Tütartaimi annab rikkalikult. Suhteliselt vastupidav hahkhallitusele, kuid üsna vastuvõtlik jahukastele, risoomimädanikule, närbumistõvele ja punamädanikule. Valmivad juuni lõpus. Lumekatteta läbikülmunud maapinna korral vajavad talvekatet.

'Sonata' Pakume  A+ ja A++ kategooria taimi.


Polka ja Elsanta ristand. Elsantast 2 päeva hilisem sort. Viljad on koonilised ja ühtlase suurusega, mahlased ja ilusa säravpunase värviga ning suurepärase maitsega. Viljaliha 
roosa, tiheda konsistentsiga. Väga saagikas sort kvaliteetsete viljadega, ei lõheneda paduvihmadega. Kerge korjata, ei tumene korjamisjärgselt. Sobib nii lauamarjaks kui ka töötlemiseks. Puhmas jõulise kasvuga, kompaktne, tütartaimi annab keskmiselt. Istutada natuke hõredamalt kui tavaliselt. Hea talvekindlusega. Hea saagi saamiseks vajab rohkem magneesiumi ja mikroelemente. Vastupidav jahukastele, kuid vastuvõtlik närbumistõvele ja hahkhallitusele. Kuumad ilmad õitsemise ajal ei vähenda saagi kvaliteeti ja saagikust. Valmimisaeg juuli alguses.


'Polka' 

LÄBI MÜÜDUD!
Eestis kõige hinnatum maasikasort! Viljad on säravpunased, suured kuni keskmised, suhteliselt ühtlase valmivusega, hea korjatavuse ja käitlemiskindlusega. Viljaliha helepunane, tihe, väga hea magusa maitsega lauamari. Puhmas keskmise kasvutugevusega, tütartaimi annab rikkalikult. Suurepärase saagikusega ja suhteliselt talvekindel. Vastuvõtlik lehti kahjustavatele seenhaigustele ja maasikalestale. Vastupidav hahkhallitusele. Vajab lõpumarjade peenenemise saagiperioodil tugevat kastmist. Viljad valmivad juuli algul.


'Rumba' Pakume  A+ kategooria taimi.
Magusa maitsega varasepoolne maasikas. Viljaliha on helepunane, maasikas ise säravpunane. Marjad on keskmise suurusega või pigem suured. Suhteliselt ühtlase valmivusega, hea korjatavuse ja käitlemiskindlusega. Aretatud Hollandis, kuid kasvatatakse Põhjamaades. Taim on hea saagikusega ja suhteliselt külmakindel.
VAARIKA istikud. Potistatud taime hind: 3,90.

Istutamine: Oluline on istutada veidi sügavamale, kui oli eelnev kasvusügavus. Enne istutust peab maa olema hästi kastetud. Kastma peab ka pärast istutamist. Pärast istutamist on soovitatav vars maapinna lähedalt maha lõigata. Pärast lõikamist saab juurestik paremini areneda, tekib rohkem võsundeid. Taimede vahekaugus reas on 50-70 cm.


Hooldus: Sort POLKA toestust ei vaja. Põõsast siiski harvendada ei soovita, sest see annab allesjäänud vartele suurema kasvujõu ning saagi algus lükkub kuni 2 nädalat edasi. POLKA saagikoristuse aeg on tavaliselt augusti keskelt kuni külmadeni. Parim aeg vanade varte eemaldamiseks on varakevad, või sügisel, kui maapind on juba külmunud. Ka viljakandvaid varsi tuleb lõigata, jättes kasvama kuni 4 vart põõsa kohta. Sordi POLKA eeliseks on see, et varsi võib lõigata käepärase tehnikaga korraga kogu põllu puhtaks. Tegelikult annab saaki ka teise aasta vars, kuid saagikoristuse ja varte lõikamise seisukohast on see tülikas ja töömahukas. Koduaias tasub siiski proovida.

MEIE PAKUTAVAD SORDID:

'Polka'  - 

T
umepunane, väga maitsev mari. Marja keskmine kaal 4-5 grammi. Suured koonilise kujuga tumepunased viljad on erakordselt ilusad ja taluvad hästi transporti. Sobib tarvitamiseks lauamarjana, sügavkülmutamiseks (säilitab kuju ka pärast ülessulatamist), moosiks, veiniks. Annab saaki juba esimesel aastal peale istutamist. Valmimisaeg augustis, esimesed marjad valmivad ka juba juuli keskel, vilju valmib külmadeni. Remontantsort, st. annab saaki ka samal aastal kasvanud vartel (kevadel eelmise aasta varred maha lõigatud). Euroopas väga levinud sort. Varred ca 1,5m.'Glen Ample' - 
Viljad suured kuni väga suured, koonilised ja hästiliitunud osaviljadega. Hea korjatavuse, käitlemis- ning talvekindlusega. Sobib hästi lauamarjaks ja kannatavad hästi transporti. Viljad hakkavad valmima juuli lõpus. Väga saagikas, aga vajab rohkelt kastmist ja väetamist. Taimed on tugeva ja püstise varrestikuga, millel ogad peaagu puuduvad. Taim vajab toestust. Üsna vastupidav antraknoosile, kuid haigestub mõningal määral varrepõletikku.
 
'Tulameen' -  Suurte, magusate, mahlaste, samas hea käideldavusega, marjadega sort. Võrsed on kuni 150 cm pikad ja väheste ogadega. Hiljavalmiv, aga kannab pikalt - juuli keskpaigast kuni septembri lõpuni. Päikeseline kuni kergelt varjuline kasvukoht. Rammus parasniiske muld.